Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Особливості державної реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу без присутності подружжя або одного з них
AA

Особливості державної реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу без присутності подружжя або одного з них

У зв’язку з повномасштабним військовим вторгненням російської федерації в Україну та введенням  воєнного стану, держава розробила окремий механізм реєстрації шлюбу для військовослужбовців, які не мають можливості бути фізично присутніми під час такої реєстрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану»  встановлено, якщо один із наречених є військовослужбовцем, то державна реєстрація шлюбу може проводитися відділом державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої), однак  вона втратила  чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів №1226 від 25 жовтня 2024 року.

Державна реєстрація шлюбу без присутності наречених

Міністерство цифрової трансформації України повідомляє,  що новий сервіс у Дії значно спрощує всю процедуру. З 9 вересня 2024 року українці можуть укласти шлюб по відеозв'язку через портал "Дія". Послуга особливо важлива для наших захисників, які можуть одружитися навіть під час служби.

У  застосунку Дії проходить весь процес реєстрації шлюбу — від подання заяви до одруження. Через що, тепер молодятам не треба витрачати час на поїздки до відділу ДРАЦС. У Дії можна освідчитися другій половинці. Партнеру чи партнерці прийде сповіщення, на яке треба відповісти протягом 14 днів. 

Як скористатися послугою:

  1. Оновіть Дію і зайдіть у Сервіси — Шлюб онлайн.
  2. Виберіть Зробити пропозицію та надішліть сповіщення половинці  на зручний месенджер.
  3. Кохана людина отримає його та має відповісти протягом 14 днів.
  4. Після згоди надайте свої дані для заяви протягом 12 годин.
  5. Система запропонує вільні дати — найближчі для церемонії  будуть за 5 днів.

Також у Дії можна визначити, що робити з прізвищем після весілля: залишити своє, взяти прізвище партнера чи зробити подвійне.

У день весілля у Дії з'явиться посилання на онлайн-церемонію, де на наречених чекатиме працівник Цифрового ДРАЦСу. Процес одруження займе до 30 хвилин.

Цифрове свідоцтво про реєстрацію шлюбу автоматично підтягнеться в Дію протягом доби. Фізичний документ можна замовити доставкою Укрпошти або забрати у відділенні.

Одружитися в Дії можуть:

  • повнолітні громадяни України;
  • особи, які мають верифікований податковий номер;
  • особи, які мають ID-картку чи закордонний паспорт у Дії;
  • люди, які не перебувають в іншому шлюбі;
  • якщо розлучені — про це є дані в реєстрі ДРАЦС.

У разі, якщо хтось з наречених передумав укладати шлюб — заяву можна скасувати через Дію. А повторно подати її будь-коли.

Процедура державної реєстрації розірвання шлюбу

 без присутності одного з подружжя.

Сімейним кодексом України передбачено, що подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.   

Якщо один з подружжя через поважну причину (у зв'язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості) не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може з'явитись для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з'явитися, повинен бути нотаріально засвідченим.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу.

У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

У випадку відсутності спільної волі подружжя на розлучення або ж за наявності спільних неповнолітніх дітей, розірвати шлюб в Україні можливо виключно у судовому порядку.

Розірвання шлюбу за рішенням суду за заявою подружжя, яке має дітей

Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Позов до суду про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя.

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

 

Читайте також

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 13 по 19 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 3...

Інформаційна пам’ятка щодо запобігання випадкам дискримінації за ознакою статі

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

Що таке дискримінація за ознакою статі Ситуація, за якої особа та/або група осіб за ознаками стат...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

З 30 березня по 05 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстрован...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 23 по 29 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 16 по 22 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді не зареєстрова...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 09 по 15 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 2 акт...

Щорічне декларування доходів державними службовцями згідно з чинним законодавством

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

Корупція (від лат. corrumpere — псувати) — негативне суспільне явище, яке проявляється в...