Кожного року в літній сезон в нашій степовій зоні настає високий ризик виникнення загорянь в екосистемах. Це пов’язано з висиханням трави, відсутністю опадів та високими температурами, частими сильними вітрами.
Крім значний збитків, пожежі на відкритих територіях призводять до забруднення місцевості отруйними речовинами, підвищують ризик онкологічних захворювань і призводять до загальної інтоксикації організму.
Кожного року в цей сезон ми маємо бути особливо пильними при поводженні з сухостоєм, займистими відходами, не допускати відкритого вогню на місцевості.
АРГРАРІЯМ
В спекотний період найбільше в групі ризику - аграрії та орендарі земель. Недбалість в цей час призводить до масштабних пожеж, задимлення трас і знищення полів, несе пряму загрозу довкіллю, життю людей, приватній та державній власності.
Виникають пожежі в полях та лісополосах через недотримання простих правил:
– неприпустимо випалювати стерню, пожнивні рештки чи сухостій;
– поля мають бути оборані – мати мінералізовану смугу по периметру;
- заборонено кидання недопалків, залишення багать у полі.
НА ПІДПРИЄМСТВІ
Прилегла територія підприємств, установ, організацій та інших суб’єктів господарювання в період небезпеки виникнення пожеж має утримуватися в належному стані, а саме:
- травостій має бути скошений до рівня 5-10 см;
- повинні бути відсутніми звалища сухостою, займистих відходів (допускається їх розміщення в компостних ямах, на спеціально призначених майданчиках з твердим покриттям);
- у доступній близькості мають бути засоби пожежегасіння;
- забороняється будь-яке спалювання промислових та побутових відходів (окрім закритих установок).
Обов’язково має бути визначена відповідальна особа за пожежну безпеку, необхідно контролювати джерела вогню, уникати перевантаження електромереж, правильно зберігати легкозаймисті матеріали.
У ПРИВАТНОМУ СЕКТОРІ
З метою попередження займань на прибудинкових ділянках в приватному секторі заборонено:
- накопичення побутового сміття, в т.ч. великогабаритного;
- накопичення сухих рослинних залишків (окрім ями для компостування);
- зберігання бензину, розчинників, фарб та інші горючих матеріалів не в спеціально відведених для цього місцях, поряд з джерелами тепла та відкритого вогню.
Отже, відповідно до Закону України «Про поводження з відходами», в домогосподарстві обов’язково має бути укладений договір на вивезення сміття. Крім того, бажано мати засоби пожежогасіння у доступному місці та знати, як ними користуватися.
ДІЇ У РАЗІ ПОЖЕЖІ:
1. Негайно викликати пожежну службу!
2. Евакуювати людей з небезпечної зони.
3.Вжити заходів щодо гасіння пожежі (якщо це можливо).
Невиконання вимог пожежної безпеки може призвести до притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.
За порушення вимог поводження з відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження, видалення або захоронення) згідно зі ст. 82 КУпАП передбачені штрафи - для громадян від 340 грн. до 1700 грн.
За спалювання сухої трави, рослинності або залишків на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонах у населених пунктах, без дотримання встановленого порядку, згідно зі ст. 771 КУпАП передбачений штраф від 3060 до 6120 грн.
Кримінальна відповідальність настає, якщо спалювання трави призвело до пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць або на землях сільськогосподарського призначення, і якщо пожежа спричинила значну шкоду, якщо загинули тварини. Під час воєнного стану спалювання сухої рослинності може бути прирівняне до диверсії, що карається позбавленням волі на строк до 15 років або довічним ув'язненням з конфіскацією майна.
Закликаємо суб’єктів господарювання не допускати загоряння на підпорядкованих територіях!