Які відмовитися від пластику?
На 3 липня припадає Всесвітній день без поліетиленових пакетів. Мета цієї події — звернути увагу до проблеми забруднення світу пластиком, відмовитися від надмірного використання цих виробів та використовувати екологічніші варіанти пакування – багаторазове з перероблюваного пластику, а також тканеві еко-торбинки.
Проблема в тому, що щороку один українець використовує приблизно 500 пакетів з поліетилену, а мешканець ЄС - тільки 90. Річний обсяг використаних мішечків у світі становить 5 трлн., а води океану через пластикову тару стають важчими на 8 млн. т.
Середньостатистична тривалість життя пакету – 12 хвилин. Для його розкладання потрібно близько 200 років, для іншого пластику – 400. Ймовірно, він розкладатється і довше, тому що створений відносно недавно, і насправді ми ще не знаємо терміну його життя. Поки що жоден пакет у світі природним шляхом не розклався.
ЧОМУ ВАЖЛИВО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ПАКЕТІВ?
У появі пластикових пакетів всі бачили лише зручність. Але з наростанням їхнього виробництва шкода стала очевидною:
- пластикові пакетики уже є всюди, але вони не розкладаються;
- майже 1 млн. птахів та 100 тис. тварин помирає щороку від пластикових відходів, випадково або навмисне їх з’їдаючи. До 2050 року в світовому океані буде більше пластику, ніж риби;
- справжня ціна пакета – це не тільки його вартість. Пластик виробляють з нафти, під час видобутку якої стаються катастрофічні розливи, що вбивають все живе. Відходи виробництва пластику, які містять величезну кількість небезпечних речовин, отруюють повітря, воду і ґрунт;
- спалювати використані пакети не можна – при їх горінні виділяються отруйні речовини;
- мільйони тонн поліетилену і пластику на сміттєзвалищах потрапляють під сонячні промені, зміни температури та опади, контактують з іншими елементами. Це все утворює високотоксичну речовину, яка проникає в ґрунтові води на десятки кілометрів. Ця шкода є тотальною.
ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ ПЛАСТИКОВОГО СМІТТЯ В СВІТІ?
Розуміючи шкідливість поліетиленових пакетів для довкілля, нам необхідно завести деякі корисні звички. Ми маємо працювати над цим і в цей день, і кожного дня:
- Використовувати для покупок тканинні, багаторазові еко-торбинки, біорозкладні торбинки (з крохмалю, листя і т.п.), багаторазові пакети з пластику, що переробляється.
- Зменшити використання пластикових пакетів в побуті.
- Не купувати торбинки, на яких зазначено – «Еко», «Біо», але в складі – звичайний пластик та домішки, які його з часом просто подрібнюють.
- Брати участь в акціях, спрямованих на зменшення використання пластику.
- Інформувати інших про шкоду пластикових пакетів та переваги екологічних альтернатив.
- Відмовитися від постійних покупок пакетів в магазині і завести багаторазову тканинну сумку.
- Не пакувати продукти в додаткові пакети. Наприклад, при покупці деяких фруктів наклеїти цінник просто на фрукт.
- Для сипучих продуктів використовувати скло, тому що це тара дуже тривалого використання.
Долучайтеся до Всесвітнього дня без поліетиленових пакетів, щоб зробити свій внесок у збереження нашої планети!
