Південноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Особливості чоловіків, які постраждали від домашнього насильства

22.05.2025
Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Так сталося, що сприймати постраждалу особу, яка є жінкою, ми готові.

А якщо постраждала особа – чоловік?

▫️ Не готові.

▫️ Такого не може бути.

▫️ Вони ж не звертаються.

▫️ Насильство над чоловіком – ви жартуєте?

З якими проявами насильства найчастіше стикаються чоловіки?

▫️ Фізичне – удари, штовхання.

▫️ Психологічне – приниження, маніпуляції, образи, неправдиві звинувачення у насильстві, маніпуляції через дітей, загрози.

▫️ Економічне – контроль грошей, обмеження доступу до ресурсів, погрози щодо знищення або позбавлення майна.

▫️ Сексуальне – примус до небажаних дій, маніпуляції через секс.

У чому особливість, коли постраждала особа – чоловік?

Домашнє насильство щодо чоловіків – це серйозна, але часто замовчувана проблема. Чоловіки, які пережили насильство, можуть мати психологічні, соціальні та емоційні особливості, що відрізняють їхній досвід від жіночого.

1) Психологічні особливості - це сором і стигматизація (чоловіки часто не звертаються за допомогою, бо суспільство очікує від них бути «сильними» та «незламними». Це викликає відчуття приниження й страх бути висміяним; заперечення та приховування проблеми – часто чоловіки раціоналізують або виправдовують насильство («Це не так страшно», «Я сам винен») і уникають звернень у поліцію чи до соціальних служб через страх, що їм не повірять); низька самооцінка та емоційна ізоляція (почуття власної незначущості, втрата довіри до людей, замкненість); ризик розвитку депресії та ПТСР (стрес може призводити до безсоння, тривожних розладів, панічних атак, флешбеків і навіть суїцидальних думок).

2) Фізичні та поведінкові прояви - соматичні симптоми стресу (головні болі, проблеми з шлунком, хронічна втома, м’язова напруга, болі в тілі без медичних причин, агресія або уникання конфліктів – дехто стає агресивним, інші – навпаки, максимально пасивними; зловживання речовинами – алкоголь або наркотики як спосіб втечі від внутрішнього болю).

3) Соціальні труднощі - недовіра до правової системи (чоловікам часто не вірять та страх втратити дітей у разі розлучення).

4) Фінансова залежність – контроль з боку партнерки може залишати чоловіка без можливості піти.

5) Відсутність підтримки – більшість програм допомоги орієнтовані на жінок, друзі або рідні можуть не сприймати ситуацію всерйоз.

То ж чоловіки так само, як і жінки, можуть постраждати від насильства. Але, на відміну від жінок, вони стикаються з додатковими бар’єрами у пошуку допомоги. Важливо не замовчувати проблему та шукати підтримку.

2345 - Лінія підтримки для чоловіків (якщо вам тривожно, відчуваєте себе у відчаї, не вдається опанувати негативні емоції, складно на роботі чи у стосунках — зателефонуйте або напишіть. Лінія анонімна, безкоштовна та працює з 8 ранку до опівночі.)