У Южноукраїнській міській територіальній громаді завершився місячник, присвячений Всесвітньому дню охорони праці. Цього року у центрі уваги був вплив цифровізації та штучного інтелекту (ШІ) на безпеку та здоров’я працівників.
Ця тема висвітлює вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема: передові роботизовані системи; штучний інтелект (ШІ) і машинне навчання; екзоскелети; безпілотні літальні апарати (БПЛА); Інтернет речей (Io. T); віртуальна та доповнена реальність.
Цьогорічна кампанія також висвітлює нові методи організації праці, такі як автоматизація завдань, аналіз великих даних, розумні цифрові системи та управління персоналом із використанням ШІ. Нові технології також спричинили появу нових форм зайнятості: робота на цифровій платформі, віддалена, гібридна або дистанційна праця, які будуть детальніше розглянуті далі.
Фахівцям з охорони праці на підприємствах доцільно впроваджувати електронний документообіг у системі управління охороною праці, електронні форми аудитів та звітів. Це спростить доступ до необхідної інформації з охорони праці.
Цифровізація на підприємстві дозволяє автоматизувати аналітичні процеси, виконувати деякі операції без участі людини, здійснювати онлайн-контроль за безпечним та здоровим виробничим середовищем, що підвищить дисципліну виконавців.
Кілька напрямів діяльності, у яких ШІ може допомогти фахівцям з охорони праці:
- аналіз та прогнозування ризиків — обробка великих обсягів даних щодо безпеки, виявлення тенденцій і потенційних загроз;
- розробка програм безпеки та навчання — аналіз нормативної бази, рекомендації щодо усунення недоліків у програмах;
- автоматизований моніторинг — виявлення небезпечних ситуацій на основі сенсорних даних та відеоспостереження;
- навчання працівників — створення навчальних матеріалів і модулів, персоналізовані поради з безпеки;
- аналіз інцидентів — ретроспективний аналіз причин аварій для запобігання повторення.
Автоматизація та сучасні технології змінюють правила гри, роблячи робочі місця безпечнішими та ефективнішими.
За допомогою цифровізації на підприємствах впроваджується автоматизація аналітичних процесів, що дозволяє виконувати окремі операції без залучення людини.
Використання цифрових пристроїв дозволяє здійснювати функції онлайн-контролю за безпечним та здоровим виробничим середовищем, що дисциплінує виконавців робіт.
В Южноукраїнській міській територіальній громаді розроблений та затверджений «План заходів Южноукраїнської міської територіальної громади із відзначення Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році».
Відповідно до вказаного Плану управління звернулося до підприємств, установ та організацій Южноукраїнської міської територіальної громади з метою проведення заходів з охорони праці за зазначеною тематикою на підприємствах та надання звітності за результатами проведеної роботи.
Так, згідно з наданими звітами підприємствами міста розроблені заходи, присвячені Всесвітньому дню охорони праці, в ході яких заплановано здійснити: комплексні обстеження стану охорони праці; перевірки укомплектування медичних аптечок; перевірки стану первинних засобів пожежогасіння; навчання працівників безпечним методам праці; забезпечення безпеки виробничого устаткування, безпеки будівель і споруд; санітарно-побутове забезпечення працюючих; проведення бесід щодо безпеки праці на робочих місцях, перевірки забезпеченості на робочих місцях дезінфікуючими засобами та засобами індивідуального захисту працівників; перевірки виконання наказів з охорони праці, ведення журналів, наявність інструкцій з охорони праці та безпеки життєдіяльності; оновлення куточків з охорони праці тощо.
31 березня 2025 року управлінням оголошено конкурс дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей».
28 квітня 2025 року в залі засідань управління соціального захисту Південноукраїнської міської ради відбулося нагородження переможців конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей», які висвітлили девіз до Всесвітнього дня охорони праці в Україні у 2025 році «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі». За результатами конкурсу переможцям вручені дипломи та пам’ятні подарунки за участь у конкурсі.
28 квітня 2025 року в залі засідань управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради відбулося засідання круглого столу щодо підведення підсумків проведення заходів до Всесвітнього дня охорони праці.
Участь у круглому столі прийняли провідні спеціалісти з питань охорони праці підприємств та установ міста Південноукраїнська.
Після засідання круглого столу присутні вшанували пам'ять загиблих на виробництві та поклали квіти до «Алеї пам’яті загиблих (померлих) на виробництві» на Меморіальному комплексі міста Південноукраїнська.
29 квітня 2025 року в залі засідань виконавчого комітету Південноукраїнської міської ради, в рамках проведення місячника до Всесвітнього дня охорони праці, відбулося засідання круглого столу.
Участь у круглому столі прийняли представники південного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради, управління економічного розвитку Південноукраїнської міської ради, Пенсійного фонду, податкової служби, провідні спеціалісти з питань охорони праці підприємств, установ та організацій Южноукраїнської міської територіальної громади.
30 квітня 2025 року на офіційному вебсайті Південноукраїнської міської ради опубліковано тематичну презентацію, яка була підготовлена освітнім проектом «На урок» напередодні Всесвітнього дня охорони праці.