Психологічне насильство настільки ж руйнівне для психіки та тіла людини, як і фізичне. Найчастіше воно виникає в сім’ях та близьких стосунках, може бути частиною відносин на роботі або в навчальному закладі.
Небезпека психологічного насильства полягає в тому, що його важче виявити, ніж фізичне. Воно може бути завуальоване ввічливими словами та вдаваною турботою. Окрім того, воно не залишає видимих слідів. До речі, на відміну від фізичного, одиничний інцидент не вважається психологічним насильством. Воно є наслідком нездорового емоційного клімату у стосунках, коли травматичні події повторюються систематично.
Психологічне насильство – це дії, спрямовані на приниження, підкорення, висміювання іншої людини. До цієї категорії належить і зловживання довірою іншої людини, використання її самої та її ресурсів без згоди. Психологічне насильство зазвичай виникає там, де є дисбаланс влади.
Види психологічного насильства
Люди, які зазнали емоційного насильства, можуть не усвідомлювати шкоду, яку їм завдали. Певний час їм здається, що все нормально. Так буває, якщо жертва бачить таку ж модель поведінки у інших сім’ях або робочих колективах. Однак згодом вона все частіше починає відчувати розгубленість, страх, тривогу. Її впевненість у собі значно знижується, що спричиняє проблеми з прийняттям рішень.
Наслідки психологічного насильства
Психологічне насильство може завдати настільки тяжкої травми, що вона впливатиме на життя людини навіть після виходу з токсичних стосунків.
Також можливі психосоматичні симптоми – біль у різних частинах тіла, прискорене серцебиття, погіршення когнітивних функцій, панічні атаки. Довгострокове перебування у токсичному кліматі може призвести до самоушкоджень, розладів сну, соціофобії та самоізоляції, а також до суїцидальних думок.
Якщо ви або ваша близька людина стикнулись зі схожим станом, звертайтесь до спеціалістів.
Джерело: За матеріалами журналу «Охорона праці»