Південноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Реагування на насильство: що треба знати про зміни в законодавстві

20.12.2024
Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Україна з 2017 року почала змінювати національне законодавства в питаннях, яким присвячена Стамбульська конвенція. Зокрема, набув чинності Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», були внесені зміни в кримінальне та адміністративне законодавство щодо покарання за вчинення домашнього насильства тощо. В Україні Стамбульська конвенція набула чинності 1 листопада 2022 після схвалення Верховною Радою в червні та ратифікації в липні 2022 року. Раніше 37 країн ратифікували цю важливу угоду про права людини, яка встановлює комплексні правові стандарти для запобігання та боротьби з насильством стосовно жінок.

19 грудня 2024 року в Україні набув чинності Закон України 3733-IX, яким внеслися суттєві зміни в механізм реагування поліції на випадки гендерно зумовленого та домашнього насильства.

Закон був ухвалений Верховною Радою в травні цього року в межах реалізації Стамбульської конвенції. Документ передбачає приведення норм Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» у відповідність до міжнародних стандартів протидії насильству. Ці зміни є важливим кроком до інтеграції України в Європейський Союз, адже відповідають зобов’язанням держави в межах Угоди про асоціацію з ЄС.

Що змінилося після ухвалення закону №3733-IX?

Закон забезпечує новий порядок реагування на гендерно обумовлене насильство, посилює відповідальність за домашнє насильство, сексуальні домагання, а також за інші види насильства за ознакою статі. Він сприятиме більшій захищеності постраждалих, включаючи дітей, і дасть можливість працювати над корекцією поведінки кривдників.

Новий закон оновлює визначення поняття «насильства за ознакою статі» відповідно до Стамбульської конвенції. До того ж, уперше в українському законодавстві інтегровано поняття ґендерних стереотипів та ролей. Це важливий крок до глибшого розуміння та ефективної боротьби з ґендерно обумовленим насильством у всіх його проявах.

Що таке насильство за ознакою статі?

Яка відповідальність передбачена за скоєння насильства за ознакою статі?




Підготовлено за матеріалами сайту «Платформа «Жінки – це 50% успіху України»»