Домашнє насильство суттєво впливає на ґендерні ролі та стереотипи, які формуються в суспільстві. Одними з основних аспектів цього впливу є:
- підтримка стереотипних ролей: домашнє насильство підтримує стереотипні ґендерні ролі, такі як переконання про панівну позицію чоловіка і про пасивну роль жінки в сім’ї. До речі у багатьох культурах напади чоловіків на своїх партнерок вважаються «нормальними» або «природними», їх виправдовують, або звинувачують жінок в, тому що сталося;
- порушення ґендерної ідентичності: одним з таких прикладів може бути ситуація, коли чоловікам може бути важко звертатись за допомогою якщо ти постраждалий від насильства, бо тоді для суспільства ти «не чоловік». Тобто для постраждалих від домашнього насильства стає важче відповідати ґендерним очікуванням й стереотипам які панують у суспільстві;
- відчуття власної некомпетентності: постраждалим від домашнього насильства важко відповідати уявленням і стереотипам у суспільстві про «ідеальних» чоловіка та жінку. Особливо коли вони живуть у громадах де про нього не заведено говорити й ґендерні ролі жорстко прив’язані до стереотипних уявлень. Як наслідок, постраждалі втрачають впевненість і поневіряються у власних можливостях. Додатково вони втрачають ресурс у вигляді підтримки соціуму;
- психологічні проблеми, які впливають на сприйняття власної ґендерної ідентичності: це такі проблеми та наслідки як тривога, депресія, травма, постравматичний стресовий розлад тощо;
- соціальна ізоляція як покарання за невідповідність ґендерним ролям і стереотипам: жінки, які постраждали від домашнього насильства можуть боятися розкривати свій статус постраждалої через страх перед засудженням, осоромленням або недовірою до суспільства, яке толерує насильство.
Домашнє насильство має різнорівневий вплив на ґендерні ролі та стереотипи, це може призводити до розбіжностей між очікуваннями суспільства та реальним досвідом постраждалих від домашнього насильства.
Варто зазначити що профілактика та подолання як самого домашнього насильства, так і його наслідків, робота з метою змін ґендерних ролей і стереотипів, які толерують насильство повинна проводитись на всіх рівнях – родинному, громади, держави. Все це має мати на меті розвиток сприятливого середовища для вільного вибору ґендерних ролей і статусу.
Якщо Ви стали жертвою чи свідком домашнього насильства на території Южноукраїнської міської територіальної громади – звертайтеся за телефонами:
Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну, юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.
За матеріалами «Платформа. Вільні від насильства»
Фонду ООН у галузі народонаселення, UNFPA.