Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Охорона праці під час робіт у зимовий період

15.01.2024
Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Підприємства повинні знати особливості законодавства з питань охорони праці під час робіт у зимовий період.

Температурний чинник впливає як на працездатність людини, так і на функціонування засобів виробництва. Низькі температури повітря у робочій зоні належать до фізичних шкідливих і небезпечних факторів. Роботу за температури повітря -10 °С і нижче слід визнати такою, що проводиться у шкідливих умовах праці. За температури повітря, нижчої від -30 °С, клас умов праці визначається як «небезпечний». У таких умовах не допускається проведення робіт, крім невідкладних.

Тож з метою запобігання нещасним випадкам та аваріям у зимовий період необхідно вживати заходів, спрямованих на запобігання виробничому травматизму в ускладнених погодних умовах:

  • забезпечувати формування пішохідних доріжок, проїздів та стоянок транспортних засобів на території підприємств, установ та організацій. За наявності снігового покриття своєчасно проводити відповідні роботи (прибирання та посипання речовинами, що унеможливлюють ковзання під час ожеледиці);
  • сприяти збереженню тепла у виробничих приміщеннях з метою дотримання вимог чинних санітарних норм;
  • проводити з працівниками позапланові інструктажі з питань охорони праці щодо вимог безпеки та особистої уваги під час руху територією підприємства та міста у зв’язку з виконанням функціональних обов’язків за затвердженим маршрутом;
  • проводити позапланові інструктажі з питань охорони праці з водіями транспортних засобів щодо особливої пильності та дотримання правил дорожнього руху в ускладнених зимових погодних умовах.

Обов’язок керівника — забезпечити працівників теплим спецодягом, засобами зв’язку, освітлювальними й обігрівальними приладами тощо. Необхідно також провести відповідні інструктажі та навчання. Безаварійна робота залежить також від того, наскільки відповідально ставляться до своїх робочих обов’язків сторожі. Вони мають подбати про безпечний доступ до опалювальних матеріалів, дотримуватися норм безпеки під час обходу територій поблизу будівель і споруд.

Роботодавці зобов’язані:

  • проводити медогляди працівників, які працюють у морозну погоду;
  • надавати перерви для обігріву та відпочинку;
  • припиняти за певних несприятливих погодних умов роботу надворі.

Прибирання, крім снігоочищення під час снігопадів, потрібно проводити у ранкові або вечірні години.

Роботодавець  зобов’язаний обладнати помешкання для обігріву й відпочинку працівників. Перерви для обігріву застосовуються залежно від температури повітря й сили вітру на місці роботи і включаються в робочий час. Порядок надання перерв для обігріву і відпочинку регламентується колективним договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Перша допомога при обмороженні полягає в тому, що потерпілого потрібно перенести в тепле приміщення, зняти з нього одяг, взуття та укрити його ковдрою, напоїти гарячим чаєм та терміново звернутися до лікаря. Ні в якому разі при обмороженні не можна розтирати снігом потерпілого. Не рекомендовано також тримати відморожені кінцівки в гарячій воді, біля відкритого вогню, батареї: чутливість таких уражених тканин знижена і можливий випадок додаткового ураження шкіри. Як і опіки, обморожені ділянки тіла не можна змазувати спиртовими розчинами, маслами та жирами.