Виконання заходів у сфері соціального захисту населення за рахунок коштів бюджету южноукраїнської міської територіальної громади
За рахунок коштів бюджету міської територіальної громади управлінням соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради профінансовано за І півріччя 2023 року на загальну суму 11776,8тис. грн.:
- Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на 2021-2023 роки- 3824,1тис. грн.;
- за Програмою щодо організації мобілізаційної підготовки та територіальної оборони в Южноукраїнській міській територіальній громаді на 2022-2026 роки - 5725,8 тис. грн.;
- за 1634,3 тис. грн.
За кошти міської територіальної громади отримали послугу соціального характеру 11 тис. сімей на суму 11480,9 тис. грн. (одноразова матеріальна допомога малозабезпеченим сім’ям, які перебувають в у складних життєвих обставинах, соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги, пільговий проїзд автомобільним та залізничним транспортом на міських та приміських маршрутах, одноразова допомога громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих (померлих), реабілітація дітей з інвалідністю, матеріальна допомога членам добровольчого формування, матеріальна допомога на поховання та інші).
На виконання заходів у сфері соціального захисту за рахунок коштів обласного бюджету за І півріччя 2023 року виплачено - 244,2 тис.грн. а саме:
- відшкодування витрат на поховання УБД та інвалідів війни - 13,9 тис. грн. ;
- щомісячна матеріальна допомога дітям військовослужбовців, які загинули або померлі внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, під час участі в АТО на сході України – 18,0 тис.грн.;
- щомісячна матеріальна допомога учасникам бойових дій у роки Другої світової війни – 65,0 тис. грн.;
- відшкодування матеріальної допомоги сім’ям загиблих та померлих учасниківбойових дій на території інших країн, особам з інвалідністю внаслідок війни на території інших країн – 52,6 тис.грн.;
- відшкодування одноразової матеріальної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії І), та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 94,7 тис.грн.
Виконання делегованих повноважень за рахунок коштів державного бюджету
За І півріччя 2023року на заходи у сфері соціального захисту, які фінансуються з Державного бюджету профінансовано 82 229,9 тис.грн. на:
-державні соціальні допомоги – 25 251,8 тис. грн.;
-щомісячна допомога на соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 2 224,9 тис. грн.;
-грошова допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам адресна – 54 753,2тис.грн.;
Всього з бюджетів усіх рівнів призначено, виплачено, відшкодовано соціальних гарантій жителям громади, установам та організаціям на загальну суму 94 250,9 тис. грн.
Питання внутрішньо переміщених осіб
Южноукраїнська міська територіальна громада прихистила 4046 внутрішньо переміщених осіб, що в 12 разів більше в порівнянні з минулим роком. Показник по кількості внутрішньо переміщених осіб найбільший у Вознесенському районі.
У 2023 році допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з державного бюджету України виплачено коштів в сумі 54753,2 тис. грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2023 №626 «Деякі питання надання матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню внаслідок підриву Російською Федерацією греблі Каховської гідроелектростанції здійснюється прийом заяв для виплати одноразової матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню внаслідок підриву Російською Федерацією греблі Каховської гідроелектростанції у розмірі 5,0 тис. грн.. на одну особу.
Створено місце тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися до Южноукраїнської міської територіальної громади з тимчасово окупованої території та районів проведення бойових дій, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації, це приміщення комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання» №103, №139 та №158 за адресою: вул. Миру, буд. 9 та квартира №155-156 за адресою вул. Миру, буд. 12 (на даний час виключене з переліку).
Опіка та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена
У звітному періоді запроваджено нову послугу, а саме розроблено та затверджено Порядок призначення помічника повнолітній дієздатній особі. У 2023 році на засіданні опікунської ради з питань захисту прав повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки було прийнято перші протокольні рішення та призначено 8 помічників особам, яким це було необхідно за станом здоров’я.
Реабілітація дітей з інвалідністю
У зв’язку з багаточисленними зверненнями законних представників дітей з інвалідністю щодо проходження реабілітації дітей з інвалідністю було прийнято рішення виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради від 09.02.2022 №50 «Про затвердження Порядку забезпечення реабілітацією дітей з інвалідністю» відповідно до Комплексної програми соціального захисту населення «Турбота» на 2021-2023 роки.
В 2023 році реабілітацію пройшла одна дитина з інвалідністю в ТОВ «Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна» м.Трускавець період з 08.05.2023 по 19.05.2023 на суму 24,7 тис. грн.
Наразі відбувається проходження освітніх онлайн-курсів «Базові засади застосування МКФ» та «Документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ, які доступні на платформі «Академія НСЗ для індивідуального проходження».
Проводиться оздоровча кампанія на базах відпочинку Миколаївської області за рахунок коштів обласного бюджету для військовослужбовців та членів іх сімей, учасників бойових дій та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, добровільних територіальних формувань та ін. Прийнято 19 заяв, сформовано та направлено до департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації 19 електронних справ.
Оздоровилось 18 осіб. Планується проходження оздоровлення ще 24 осіб.
Виплата членам добровольчого формування ЮМТГ №1 сил територіальної оборони Збройних Сил України
Введено новий напрямок роботи– виплата щомісячної матеріальної допомоги членам добровольчого формування Южноукраїнської міської територіальної громади №1, які беруть участь в територіальній обороні території Южноукраїнської міської територіальної громади.
За І півріччя профінансовано даний напрямок на суму 5 680,0 тис. грн.
Встановлення статусу, видача посвідчень
Протягом І півріччя 2023 року до сектору у справах ветеранів війни та персоніфікованого обліку надійшло 130 заяв щодо встановлення різних статусів, а саме:
Пільгове перевезення на приміських та міських маршрутах
Протягом І півріччя 2023 року сектором у справах ветеранів війни та персоніфікованого обліку було видано талонів на пільгове перевезення 7103 особа (322 328 талони).
Соціальний захист військовослужбовців та сімей загиблих ветеранів війни
Протягом І півріччя 2023 року до сектору у справах ветеранів війни та персоніфікованого обліку надійшло:
17 заяв щодо призначення одноразової матеріальної допомоги на поховання загиблих (померлих) під участі у воєнних діях та конфліктах на території України;
28 заяв щодо відшкодування витрат медичного страхування учасників АТО, учасників ООС та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни з числа учасників АТО, учасників ООС.
Щомісячно сектором у справах ветеранів війни та персоніфікованого обліку спільно з комунальним закладом «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Южноукраїнської міської територіальної громади» проводиться робота щодо забезпечення гуманітарною допомогою сімей загиблих ветеранів війни, полонених та безвісти відсутніх військовослужбовців.
За І півріччя 2023 року спеціалісти сектору у справах ветеранів війни та
персоніфікованого обліку прийняли участь в Миколаївському регіональному центрі підвищення кваліфікації за темою: «Порядок призначення різних видів державних допомог».
Виплата державних соціальних допомог
У звітному періоді у двічі зросла кількість звернень за допомогою у зв’язку з вагітністю та пологами, на третину більше звернень за допомогою на дітей одиноким матерям, кількість періодично коливається у зв’язку з умовами надання допомоги, велика кількість відмов у призначенні.
Протягом 1 півріччя 2023 року допомогу малозабезпеченим сім’ям отримали на 13% більше сімей ніж за цей же період минулого року.
У 7 разів збільшилася кількість сімей які отримують тимчасову допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
На 22% збільшилася кількість сімей отримувачів допомоги, які не мають права на пенсію, інвалідам та допомогу дітям померлого годувальника отримали.
Новим видом допомоги є компенсація за надання соціальних послуг, за якою звернулися 97 сімей а отримали лише 33 сім’ї, у минулому році звернулося лише 8 сімей.
Протягом І півріччя 2023 року продовжує зростати кількість звернень за допомогою на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку, протягом минулого року кількість отримувачів збільшилася на 24%.
Спеціалісти відділу державних соціальних допомог постійно приймають участь у он-лайн семінарах, навчаннях. Так за 1 півріччя 2023 року прийняли участь у про наступних навчаннях за темами:
Актуальні проблемні питання сфери соціального захисту населення та шляхи їх вирішення, зокрема:
- доступу органів місцевого самоврядування до державних електронних систем та баз даних, проблеми їх функціонування;
- взаємодії органів місцевого самоврядування із органами Пенсійного фонду України;
- взаємодії органів місцевого самоврядування з районними державними (військовими) адміністраціями;
- призначення і виплати компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній та професійній основі;
- встановлення факту здійснення догляду за особою;
- розподілу повноважень між органами державної влади та органами місцевого самоврядування з питань соціального захисту населення та захисту прав дітей;
- Діалоговий захід з вирішення проблемних питань у сфері соціального забезпечення та соціальних послуг;
- Обговорення алгоритму дій щодо призначення та виплати компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду;
- Функціональне навчання цивільний захист;
- Навчання в он-лайн форматі з організації роботи користувачів в Кабінеті уповноваженої особи, зокрема територіальної громади, з питань призначення і виплати компенсації з догляду в програмному комплексі «Соціальна громада»;
- навчання з метою організації ефективної роботи та функціонування підсистеми Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄICCC) «Реєстр надавачів та отримувачів соціальних послуг» (РНСП);
- навчання в он-лайн форматі з організації роботи користувачів в Кабінеті уповноваженої особи, зокрема територіальної громади, з питань призначення i виплати компенсації з догляду в програмному комплексі Соціальна громада;
- навчання в он-лайн форматі щодо призначення та виплати компенсації фізичним особам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859;
- Порядок призначення різних видів державних допомог, субсидій та пільг"
Головним державним соціальним інспектором проведено 84 акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання для призначення житлових субсидій та 97 актів проведення обстеження сім’ї для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
За перше півріччя виявлено 129,0 тис. грн. надміру виплачених держаних коштів по різних видах державних допомог, з яких повернуто до держаного бюджету 90,0 тис. грн.
Заборгованість та своєчасність виплати заробітної плати
З метою недопущення виникнення заборгованості із заробітної плати запроваджено щоденний моніторинг стану виплати заробітної плати та погашення заборгованості з неї, узагальнений результат тричі на тиждень надається департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації. До моніторингу стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати включені підприємства, які мають великий місячний фонд оплати праці, комунальні підприємства, а також підприємства, на яких було допущено порушення законодавства щодо термінів виплати заробітної плати.
Відповідно до даних оперативного моніторингу станом на 01.07.2023 заборгованість із виплати заробітної плати на території ЮМТГ відсутня.
Дотримання державних мінімальних гарантій
Протягом І-го півріччя 2023 року здійснено 34 обстеження стану оплати праці.
Відповідно до проведеного аналізу встановлено основні причини нарахування працівникам заробітної плати у розмірі меншому за мінімальний на підприємствах, установах та організаціях ЮМТГ:
В результаті вивчень стану оплати праці, порушень законодавства щодо дотримання мінімальних державних гарантій не виявлено.
З початку 2023 року управлінням розповсюджено 155 буклетів на теми: оплата праці, додержання законодавства щодо дотримання державних мінімальних гарантій, відмінність трудового договору від цивільно-правового, трудові договори та їх види, до чого призводить нелегальна праця, відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю.
З метою надання методичної допомоги та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи двічі відбулися міні-семінари для суб’єктів господарської діяльності у сфері торгівлі, на яких висвітлювалися питання дотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці, вимоги Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Колдоговірна робота
Протягом І-го півріччя 2023 року управлінням соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради надіслано 11 листів до керівників підприємств, установ та організацій Южноукраїнської міської територіальної громади з питань колдоговірної роботи.
З початку 2023 року розповсюджено 28 буклетів стосовно змісту колективних договорів, порядку їх укладання та подання на повідомну реєстрацію.
На 83 підприємствах Южноукраїнської міської територіальної громади укладені колективні договори, ними охоплено 10824 працюючих.
Станом на 01.07.2023 року управлінням проведено повідомну реєстрацію11-ти колективних договорів та змін і доповнень до них, з них: 4 - підприємства внесли доповнення до довгострокових колективних договорів, 4 - продовжили термін дії на 1 рік, 3 підприємства уклали нові колективні договори у поточному році.
Суспільно корисні роботи
Протягом І-го півріччя 2023 року затверджено рішення виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради «Про організацію суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану на території Южноукраїнської міської територіальної громади» від 15.03.2023 № 84 (із змінами).
Періодично розміщується інформація щодо залучення працездатних безробітних осіб до суспільно корисних робіт. Інформація розміщується: на офіційному сайті Южноукраїнської міської територіальної громади, у соціальній мережі Facebook на сторінці «Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради» та у додатках Telegram у спільноті «Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради», Viber у спільноті «Допомога переселенцям в Южноукраїнську» з подальшим поширенням інформації мешканцями нашої громади.
Станом на 05.07.2023 (за період 01.01.2023 – 05.07.2023) було залучено до участі у суспільно корисних роботах 24 безробітні особи, в тому числі ВПО – 0.
Профілактика емоційного вигорання
07.06.2023 в управлінні соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради у рамках реалізації проекту International Medical Corps громадською організацією «Десяте квітня» організовано психологічну сесію на тему: «Психічне здоров’я. Міфи та факти про психічне здоров’я. Емоційне вигорання».
Захід відбувся за ініціативи начальника управління Ельвіри ГЕХАД, з метоюпсихологічного розвантаження для працівників управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради.
Легалізація зайнятості
Протягом І півріччя 2023 року надавалися консультації та розповсюджуються буклети з питань оформлення трудових відносин, відповідальності роботодавця за порушення трудового законодавства тощо. Роз’яснення надаються також шляхом публікацій на офіційному вебсайті міста Южноукраїнська та на офіційній сторінці управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради соціальної мережі Facebook. Так, з початку року було розміщено 28 статей. Також, було розповсюджено 62 буклети. У відділі з питань праці та сім’ї щосереди проводиться телефонна «гаряча» лінія, на яку з початку 2023 року звернулося 16 осіб. Проведено 2 міні – семінари щодо роз’яснення трудового законодавства.
Гуманітарна допомога
Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради з метою підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) проводить роботу з надання гуманітарної допомоги.
У лютому 2023 року від БО «ВПЛИВ» (за сприяння ФОП Петрушков С.С.) надійшла гуманітарна допомога у вигляді продуктових та гігієничних наборів.
350 таких наборів було розподілено серед сімей ВПО з дітьми з окупованих територій та з територій, де ведуться активні бойові дії.
З початку 2023 року від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців та громадської організації «Десяте квітня» тричінадходила та видавалась гуманітарна допомога для потреб ВПО, а саме: ковдри утеплені, ковдри зимові, матраци, подушки, набори постільної білизни, кухонні набори, сонячні лампи, термоси, рушники, каністри, гігієнічні набори у загальній кількості3511 одиниць.
Також, здійснюється видача препарату калію йодид ВПО, які проживають на території Южноукраїнської міської територіальної громади (5 таблеток на одну особу, окрім дітей віком до 2-х років).
Також протягом звітного періоду управління надавало допомогу комунальному закладу «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Южноукраїнської міської територіальної громади» у фасуванні, розвантаженні, транспортуванні та видачі гуманітарної допомоги.
Запобігання домашньому насильству та протидія торгівлі людьми
Протягом І півріччя 2023 року до відділу з питань праці та сім’ї управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради надійшло 94 пoвiдoмлeння про вчинення домашнього насильства, з них: щодо жінок - 84 повідомлення (14 повідомлень були повторними відносно жінок), щодо чоловіків - 6 повідомлень, щодо дітей - 4 повідомлення. Даний аналіз здійснювався лише за тими повідомлення, які надходили до нашого управління. Було організовано 11 спільних комісійних відвідувань сімей, які постраждали від домашнього насильства та 6 виїздів мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.
На офіційному веб-сайті міста Южноукраїнськата на офіційній сторінці управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради соціальної мережі Facebook розміщена інформація, що містить телефони «гарячих ліній» та контактні дані відповідальних осіб, за допомогою яких можна отримати інформацію щодо запобігання випадків домашнього насильства за ознакою статі. Всього булорозміщено 20 статей та надано 47 консультацій при комісійному відвідуванню та 4 під час особистого прийому.
Також, протягом І півріччя 2023 року фахівець відділу з питань праці та сім’ї три рази проходила навчання з питань протидії торгівлі людьми, порядку надання соціальних послуг та психосоціальна підтримка громадян.
В січні 2023 року з метою більш ефективної роботи у напрямку протидії домашньому насильству був розроблений «Реєстр сімей, що постраждали від домашнього насильства на території Южноукраїнської міської ради». На сьогоднішній день до реєстру внесено 123 сім’ї.
Встановлення статусу, видача посвідчень батькам багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї.
Протягом І півріччя 2023 року до відділу з питань праці та сім’ї надійшло 26 (15) заяв щодо встановлення статусу багатодітної сім’ї або продовження дії посвідчення батьків багатодітної сім’ї та 43(36) заяви щодо видачі або продовження дії посвідчення дитини з багатодітної сім’ї.
Було надано 79 роз’яснень – консультацій під час особистих звернень/телефонних дзвінків щодо порядку встановлення статусу багатодітної сім’ї та продовження дії посвідчень.
Постійно коригується та наповнюється база даних сімей, які мають статус багатодітної сім’ї.
Протягом І півріччя 2023 року направлено 4 запити з різних питань до інших управлінь стосовно сімей, які мають статус багатодітної сім’ї.
На офіційному вебсайті міста Южноукраїнська, на офіційній сторінці управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради соціальної мережі Facebook та телеграм – каналі «Onlinehelpcity» було розміщено 7 статей даної тематики.
Протягом півріччя 197 інформацій з питань соціального захисту розміщено на офіційному веб-сайті міста, по телефону «гарячої лінії» надано 158 консультацій та роз’яснень, розповсюджено 750 буклетів.
Протягом звітного періоду необґрунтованих заяв та скарг до управлінняне надходило. За звітний період 38 заявникам надано роз’яснення, 8 вирішено.