Від початку 1990-х років Україна була і залишається країною походження, транзитною країною та країною призначення для торгівлі людьми. Жертвами цих злочинів стають як чоловіки, так і жінки та діти, яких використовують для примусової праці, сексуальної експлуатації, змушують до жебрацтва та експлуатують у інших формах. Основними країнами призначення є Російська Федерація, Польща та Туреччина; окрім того, торгівля людьми відбувається і всередині України. З моменту вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року ця проблема набула значно складнішого характеру.
За оцінками представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, до російського вторгнення у лютому 2022 р. в Україні налічувалося понад 300 тис. потерпілих від торгівлі людьми починаючи з 1991 року. За певними оцінками, у 2019-2021 рр. від торгівлі людьми потерпіли майже 46 тис. українців – 29 тис. за кордоном і 17 тис. всередині України.
Торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Таке визначення торгівлі людьми дає ”Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю.
На що варто звернути увагу, щоб уберегти себе?
Перш за все, йдеться про безпеку документів, правила пересування, спілкування, фінансові питання і працевлаштування.
нікому, крім офіційних осіб, не давати в руки своїх документів;
не сідати в авто з незнайомцями;
інформувати близьких про своє місцеперебування;
не довіряти сліпо незнайомим, зокрема жінкам, які також можуть бути залучені до торгівлі людьми;
самостійно сплачувати за всі послуги та оформлювати документи;
укладати контракт про працевлаштування зрозумілою вам мовою.
Як зрозуміти, що ви стали жертвою торгівців людьми?
у вас забрали паспорт та документи;
позбавили засобів зв’язку;
відмовляють у наданні медичної допомоги;
обмежують вашу свободу пересування, відпочинок і харчування;
утримують у замкнутому приміщенні;
пропонують нереалістичні умови праці та фантастичну зарплату;
до вас застосовують фізичне або сексуальне насильство, тиск, маніпуляції тощо.
Попри це у суспільстві й досі поширені уявлення, що торгівля людьми — переважно сексуальне рабство; що страждають здебільшого жінки; що освічена людина не може потрапити у пастку торгівців людьми.
Якщо ви стали жертвою торгівців людьми, вам треба звернутися на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми за номером 1547 та гарячу лінію екстреної допомоги в усіх країнах ЄС 112.