У 2004 році світове суспільство, визнаючи неоцінений дар людей, які добровільно і безкоштовно дають свою кров для збереження здоров’я, або й самого життя, інших людей, заснувало і відзначило Всесвітній День донора.
Успіх цього свята сприяв в 2005 році ухваленню резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, у відповідності до якої Всесвітній День донора затверджений в якості щорічного заходу та повинен знаходити широку міжнародну підтримку.
Ініціаторами його проведення виступили міжнародні організації: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові і Міжнародне товариство переливання крові.
Дата 14 червня вибрана не випадково. В цей день народився Нобелевський лауреат Карл Ландштейнер, який зробив видатні наукові відкриття в області вивчення крові. Зокрема, він відкрив АВОсистему поділу крові на групи, що в подальшому дало можливість використовувати донорську крові для лікування.
В День донора Всесвітня організація охорони здоров’я привертає увагу суспільства до необхідності регулярного давання крові, запобіганню її нестачі в лікарнях і клініках, закликають до добровільної та безоплатної здачі крові.
За статистикою лише 30 відсотків заготовленої в світі крові здається за гроші. Більшість країн зосередились на добровольчому безоплатному регулярному даруванні крові. Таке донорство вважається найбезпечнішим, тому, що здійснюється свідомо.
Всесвітній день донора дав значний поштовх в розвитку безоплатного свідомого донорства: якщо в 2002 році лише 39 країн були зареєстровані, як ті, де послуги переливання крові здійснювались виключно на безоплатній добровільній здачі крові, то сьогодні вже 62 держави світу перейшли на таку систему.
В Южноукраїнській міській територіальній громаді щорічно безоплатно здають кров майже 350 донорів, більше, як 200 з них нагороджені званням «Почесний донор України», тобто здали кров 40 або більше разів в повній фізіологічній дозі 450 мл.
З місцевого бюджету щорічно на розвиток донорства крові та її компонентів виділяються кошти по програмі «Охорона здоров’я Южноукраїнської міської територіальної громади». В поточному році на цей напрямок передбачено 187,8 тисячі гривень. За рахунок зазначеної суми здійснюється безоплатне харчування донорів в день безоплатної здачі крові та/або її компонентів. З місцевої казни також виплачується одноразова виплата почесним донорам міста до Всесвітнього дня донора. Цьогоріч її отримають 90 мешканців громади. Загальна сума виплати становить більше 43 тисяч гривень
З нагоди Всесвітнього Дня донора висловлюємо подяку та вітаємо всіх, хто здає кров заради здоров’я чи порятунку життя інших людей. Бажаємо всім міцного здоров’я, щастя і наснаги!
Ми цінуємо ваш внесок у відновлення здоров’я наших співгромадян і сподіваємось, що цей рік буде успішнішим, і до такої благодійної справи, як донорство, долучиться більше свідомих донорів!
Довідково:
Здавати кров не шкідливо. Людський організм еволюційно пристосований до кровопускань. Здача крові на регулярній основі сприяє самооновленню всього організму., у постійних донорів рідше спостерігаються інфаркти, сердечні напади, атеросклероз, залізодефіцитна анемія та інше. Здача крові покращує емоціональний стан людини, донор має більше шансів на виживання в надзвичайних умовах. Нарешті, донорство сприяє усвідомленню своєї соціальної значимості і підвищує свою гідність.
Ви можете стати донором, якщо:
Перед дачею крові треба дотримуватись певних правил:
Перелік протипоказань для донорства:
Тимчасові протипоказання для донорства: