Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) - це порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР.
ПТСР проявляється як довготермінова реакція на стрес - його прояви можуть з’являтися через щонайменше чотири тижні після травматичної події.
Симптоми розладу можуть виникати в короткий або триваліший період після травматичної події - як правило, протягом перших трьох місяців.
При ПТСР спостерігають такі групи симптомів: уникнення, гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із пам'яттю та емоційною сферою. ПТСР розвивається у людей, які пережили загрозливу для життя чи гідності ситуацію.
Серед них:
- ветерани війни,
- цивільні, які перебували або все ще перебувають в зоні бойових дій,
- жертви сексуального чи/та фізичного насильства,
- полонені та жертви катування,
- свідки терактів,
- люди, які перебували в зоні стихійного лиха,
- люди, які знаходяться в кризових ситуаціях, що можуть травмувати психіку.
Прояви ПТСР:
- постійні думки про травматичну подію, вони виникають мимоволі, сняться або вертаються.
- життя в повній бойовій готовності. Така людина миттю спалахує, дратується, тривожиться і переймається думками про власну безпеку.
- уникнення згадок про травму — небажання говорити про подію чи бути поруч із людьми, які про неї нагадують. Емоційна порожнеча, відсторонення від близьких та втрата інтересу до колись улюблених речей.
- панічні атаки: відчуття сильного страху, поверхневе дихання, запаморочення, нудота, прискорене серцебиття і біль за грудиною.
- хронічний біль, головні болі, діарея, відчуття стиснення і печії за грудиною, судоми, біль в попереку.
- недовіра: втрата довіри до людей і переконання, що світ небезпечний.
- негаразди в буденному житті: проблеми з роботою чи її пошуком.
- зловживання алкоголем, сигаретами та наркотиками.
- проблеми в стосунках, віддалення від партнера/партнерки.
- суїцидальні думки. Якщо такі думки виникають, скажіть близьким та зверніться за психологічною підтримкою.
ПТСР підлягає лікуванню. Тому у разі появи симптомів ПТСР слід за будь-якої можливості звернутися по допомогу до сімейного лікаря, він може спрямувати вас до фахівця із психічного здоров’я - наприклад, психолога чи психіатра - для діагностики.