Що таке невідкладний стан?
Згідно Статті 1 Закону України про екстрену медичну допомогу:
Невідкладний стан людини — раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин;
Згідно тієї ж статті:
Екстрена медична допомога – медична допомога, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги відповідно до цього Закону невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я;
Що це означає простими словами? – Швидка допомога створена для того щоб надавати ЕКСТРЕНУ ДОПОМОГУ тим людям, які її потребують! Тобто тим людям які знаходяться у НЕВІДКЛАДНОМУ СТАНІ. Одразу зазначимо, що температура 40 у Вашої дитини це НЕ невідкладний стан, і це не є приводом для виклику швидкої. (так шановні, 40 у вашої дитини – це максимум виклик дільничого педіатра).
Як відрізнити невідкладний стан від терапевтичного захворювання? Є чіткий перелік невідкладних станів, можете роздрукувати і повісити собі на кухні.
ЦЕ ПЕРЕЛІК ВИПАДКІВ КОЛИ ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВИКЛИК ШВИДКОЇ!
Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:
1. До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що:
1) супроводжується:
- знепритомленням;
- судомами;
- раптовим розладом дихання;
- раптовим болем у ділянці серця;
- блювотою кров’ю;
- гострим болем у черевній порожнині;
- зовнішньою кровотечею;
- ознаками гострих інфекційних захворювань;
- гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю - пацієнта та/або інших осіб;
2) зумовлений:
- усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови);
- ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи);
- ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо);
- отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах тощо;
порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).
А тепер перелік випадків коли Ви НЕ маєте права викликати швидку допомогу, згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:
До категорії неекстрених належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та:
1) супроводжується:
- раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;
- головним болем, запамороченням, слабкістю;
- болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
- підвищенням артеріального тиску;
- больовим синдромом у онкологічних хворих;
- алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;
2) зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.
Що це означає? Згідно п. 5 наказу Міністерства охорони здоров`я України №500, диспетчер має право:
5.1. Відмовляти населенню у викликах, які за суттю є необгрунтованими для станції швидкої медичної допомоги згідно з її профільністю та передавати, при потребі, ці виклики в амбулаторно-поліклінічні заклади.
Тому диспетчер може цілком законно ВІДМОВИТИ вам у виклику швидкої допомоги.
Що ж повинен робити простий громадянин України? Які в нього права та обов’язки?
Стаття 3 Закону України про екстрену медичну допомогу.
У разі виявлення людини у НЕВІДКЛАДНОМУ стані, яка не може особисто звернутися за наданням ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги, та за відсутності медичних працівників на місці події громадянин України або будь-яка інша особа, які виявили таку людину, зобов’язані:
-негайно здійснити виклик ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги за єдиним телефонним номером екстреної медичної допомоги 103 чи за єдиним телефонним номером системи екстреної допомоги населенню 112 або повідомити про виявлену людину у НЕВІДКЛАДНОМУ стані та про місце події працівників найближчого закладу охорони здоров’я чи будь-яку особу, яка зобов’язана надавати домедичну допомогу та знаходиться поблизу місця події;
-за можливості надати виявленій людині у НЕВІДКЛАДНОМУ стані необхідну допомогу, у тому числі шляхом перевезення такої людини до найближчого до місця події відділення ЕКСТРЕНОЇ (НЕВІДКЛАДНОЇ) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги.
Що це означає? Що ви просто зобов’язані викликати швидку якщо виявили людину у невідкладному стані. АЛЕ ТІЛЬКИ ЯКЩО СТАН НЕВІДКЛАДНИЙ!!!!!! Безхатько чи алкоголік що спить у переході – це далеко не НЕВІДКЛАДНИЙ СТАН! Тим паче якщо ви викликаєте швидку, то лікар згідно статті 3 Закону України про екстрену медичну допомогу може зобов’язати вас перевезти цю людину до найближчого до місця події відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги на власному авто.
Додатково повідомляємо, що Южноукраїнське відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги очолює завідувач Головко Тетяна Йосипівна, тел.. 4-64-50; 4-17-20.