Домашнє насильство може мати серйозні наслідки для психічного здоров'я постраждалих:
Домашнє насильство – це будь-яка форма фізичного, психологічного, економічного або сексуального насильства, яке відбувається в сімейних або домашніх відносинах.
Домашнє насильство має циклічний характер та буває чотирьох видів:
Домашнє насильство має стійку та підступну специфіку ще й через те, що вести розмови про те, що відбувається у сімейному житті, довгий час було неприйнятним.
Коло за колом цикл насильства виснажує психіку та призводить постраждалу до вивченої безпомічності, до віри у всемогутність кривдника, до віри в нездатність щось змінити.
Як саме розгортається цикл жорстокого поводження?
Спочатку – зростаюча напруга, коли ніби все добре, але з’являється невдоволеність, невеличкі зачіпки. Порушуються відносини між членами родини, напруга зростає. На цьому етапі постраждала особа намагається виправляти ситуацію, втихомирювати чи догоджати агресору.
Потім – насильницький інцидент. Відбувається спалах жорстокості емоційного, фізичного, вербального характеру з звинуваченнями, люттю, погрозами, залякуванням. Постраждала людини знаходиться в шоковому стані, а насильство переходить на наступний етап.
Та, примирення. Воно може бути через каяття і подарунки, прохань вибачення та виправдовувань, а може бути через заперечення значимості інциденту, переконань постраждалої в тому, що вона перебільшує і все не так зрозуміла. Це новий різкий емоційний стрибок, який не дає можливості адекватно відновитися після жорстокого поводження.
Після примирення настає так званий «медовий місяць», коли родина живе звичайним життям. Насильство забуте та пробачене.
Але, нажаль, як правило, з часом періоди між циклами скорочуються, спалахи жорстокості стають частішими і спричиняють все більшу і більшу шкоду. Чим довше людина перебуває в цьому колі, тим складніше їй впоратися з ситуацією самостійно.
Тому, не мовчіть!!!
Якщо Ви стали жертвою чи свідком домашнього насильства:
- одразу викликайте поліцію (102).
- напишіть заяву про вчинення домашнього насильства.
- зверніться до представників Поліції, які приїхали на виклик, про винесення термінового заборонного припису.
- зверніться до суду з заявою про винесення обмежувального припису стосовно кривдника.
У Южноукраїнській міській територіальній громаді можете звертатися за телефонами:
Зателефонувавши на будь-який з цих номерів,
можна отримати психосоціальну і юридичну підтримку
та консультацію щодо подальших дій.