Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Шахрайство. Як захиститися та як діяти у разі обману

22.01.2018
Відділ правової роботи апарату Южноукраїнської міської ради та її виконавчого комітету

За даними статистики у місті Южноукраїнськ за 2017 рік до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено 148 випадків вчинення шахрайства, що складає 12,6 % від усіх вчинених злочинів за минулий рік.

Шахрайство є злочином проти власності, воно може бути вчинено як стосовно майна, так і стосовно права на таке майно, різниться за характером і змістом передачі майна. Адже у випадку шахрайства потерпілий  добровільно передає майно або право на майно злочинцю. Безпосередня участь потерпілого є обов’язковою ознакою шахрайства.

Для скоєння крадіжки чи грабежу злочинці також часто використовують обман чи зловживання довірою щоб спростити собі доступ до майна та таємно чи відкрито ним заволодіти. Але обман чи зловживання довірою у випадку крадіжки/грабежу є допоміжним способом. Для шахрайства обман і зловживання довірою є основними способами в заволодінні чужим майном або правом на нього.

Злочинець представляється близьким родичем і, імітуючи схвильований або приглушений голос, повідомляє, що збив людину, прохає передати знайомим водієм таксі йому кошти.

Також представляється працівником поліції чи прокуратури та оманливо повідомляє, що син скоїв якийсь злочин (крадіжку, когось побив, вчинив дорожньо – транспортну пригоду), а  для вирішення питання в поліції необхідно надати грошові кошти. Просить перерахувати на картку чи поповнити мобільний телефон.

Ще часто телефонують нібито з поліклініки і повідомляють, що у вас або родичів виявили небезпечну хворобу. Шахрай може розіграти будь – який «спектакль» (знайде і згадає вашу історію хвороби, ім’я близьких, прізвище дільничного лікаря).  Злодії переконуватимуть, що тільки їх дуже дорогі ліки термінова операція може врятувати життя. Не вірте – це обман! Справжній лікар ніколи не повідомить такі «новини» по телефону!

Шахраї, зазвичай, б’ють на емоції та переконують: діяти невідкладно, і кожна секунда затримки – може вартувати життя .Завдання афериста – викликати стрес і змусити людину, вимкнувши розум, керуватися емоціями.

Щоб не стати жертвою телефонних шахраїв запам’ятайте :

  1. Під час такого дзвінка перепитайте, в якому відділі поліції або відділені лікарні знаходиться Ваш родич, адресу його місцезнаходження та вимагайте назвати прізвище, ім’я і по батькові Вашого родича, число, місяць та рік його народження.
  2. Якщо ці дані не співпадуть, то шахраї набрали Ваш номер шляхом випадкового набору, тому повідомте їм що Ви звертаєтесь до поліції.
  3. Після такого дзвінка зателефонуйте родичу і з’ясуйте де він перебуває у даний час та чи дійсно він потребує Вашої допомоги.
  4. У разі,якщо Ваша близька людина не бере слухавку, то зателефонуйте за номером «102» або у відділення, де зі слів шахраїв, вона знаходиться, або під’їдьте туди особисто. Ніким і ні в якому разі грошові кошти не передавайте та не пересилайте на картку.

Дана інформація опублікована на прохання начальника Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу ГУНП.