Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Семінар для безробітних за темою: «Психологічні аспекти вибору професії»

21.01.2014
Южноукраїнський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 З метою підготовки до свідомого вибору професії, активного формування психологічних якостей та здібностей, у рамках партнерства між ЮМЦСССДМ та Южноукраїнським міським центром зайнятості, 20 січня спеціалістом Центру проведено семінар для безробітних  за темою: «Психологічні аспекти вибору професії».

Вибір професії – одне з найважливіших стратегічних рішень у житті людини і складна комплексна проблема. Це акт самовизначення – свідомого вибору суб’єктом життєвої позиції, яка стає вирішальним чинником у виборі способів розв’язання тих чи інших життєвих проблем. За методами вирішення та за змістом робота по професійному самовизначенню особистості – це соціально-економічна, медико-фізіологічна та психолого-педагогічна проблема, а за сферою впливу – соціальна, результати якої відображаються і на економічному рівні.

Процес самовизначення завершується досягненням стабільного становища у тій чи іншій сфері соціального життя й формуванням відповідних переконань, принципів, ціннісних орієнтацій та мотивації.

Готовність до свідомого вибору професії – це складне структурне утворення взаємопов’язаних і поєднаних переконаннями морально-вольових якостей особистості, способів поведінки, знань про професії, практичні вміння і навички, сформовані у відповідності з вимогами.

Готовність до свідомого вибору професії включає в себе:

- моральну готовність;

- психологічну готовність;

- практичну готовність.

Компонентами готовності до свідомого вибору професії виступають:

1) загальне позитивне ставлення до праці;

2) знання певного кола професій, їх змісту, вимог, шляхів отримання професії та перспектив професійного росту;

3) сформованість професійних. інтересів;

4) адекватна самооцінка;

5) сформованість мотиваційної сфери;

6) наявність спеціальних здібностей;

7) практичний досвід;

8) збалансованість інтересів, здібностей і нахилів, їх відповідність вимогам професії до особистості;

9) відповідний стан здоров’я;

10) сформованість моральних якостей, які відповідають вимогам професії;

11) професійна придатність – сукупність психолого-педагогічних і психофізіологічних особливостей людини, необхідних для досягнення задовільних з точки зору суспільства успіхів у праці при наявності спеціальних знань, умінь і навичок, а також отримання власного задоволення від самого процесу праці.

Важливою передумовою успішного професійного самовизначення є також сформованість в особистості професійно-важливих якостей – окремих психічних, психологічних і фізичних властивостей, які відповідають вимогам певної професії і сприяють успішному оволодінню нею.

На семінарі були присутні 13 осіб. Тимчасово не працюючих найбільше цікавили питання зв’язку між типами характеру особистості і вибору професії, фактори, що впливають на виникнення професійного вигорання та професійної деформації, доцільність перекваліфікації. Спеціаліст Центру надала вичерпні відповіді на запитання, які виникали під час семінару та розповіла про сучасні критерії відбору працівників роботодавцями.