Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

До 21-ї рiчницi декларацiї про державний суверенiтет України

22.07.2011
Відділ забезпечення депутатської діяльності, звязків з громадськістю та ЗМІ

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР – коли Україна ще перебувала у складі Союзу РСР – прийняла важливий політичний і правовий акт – Декларацію про державний суверенітет України, який відіграв значну роль у розбудові української держави.

Суверенітет є невід’ємною ознакою держави. Його задекларовано як «верховенство, самостійність, повноту, неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах».

Декларація стала основою для прийняття нової Конституції, законів України, проголосивши три види суверенітету: державний, національний і народний.

Прийняття декларації стало важливим історичним кроком. Вона відповідала прагненням громадян України, які тоді відчули себе продовжувачами багаторічної боротьби народу проти іноземного поневолення. Декларація піднесла віру українців у державні інститути, надихнула на нові досягнення в економіці, політичному житті та на міжнародній арені.

В Декларації зазначено, що Україна як суверенна наці-ональна держава розвивається в існуючих кордонах на основі здійснення українською нацією свого невід’ємного права на самовизначення; що громадяни всіх національностей становлять народ України, який є єдиним джерелом державної влади в Республіці; що від імені всього народу може виступати виключно Верховна Рада України.

Декларацією про державний суверенітет України проголошено наміри народу України самостійно вирішувати свою долю.

Прийняття цього документа стало першим кроком до відновлення історичної справедливості, відродження української державності як ідеї соборності українського народу та його земель. Цей документ відкрив новий етап в історії нашого народу, проголосивши основні політичні, економічні, соціальні цілі, довгострокові перспективи розвитку Української держави. Він став тією цінністю, яка об’єднала суспільство у непростий час визначення свого майбутнього в серпневі дні 1991 року.

Саме спираючись на Декларацію, прийнято Акт про державну незалежність 24 серпня 1991 року, який разом з державним суверенітетом був підтверджений волевиявленням народу на Всеукраїнському референдумі у грудні 1991 року.