AA

Шість років тому завершилися бої за Донецький аеропорт, оборона якого тривала 242 дні…

16 січня в Україні вшановують захисників Донецького аеропорту, які протягом 242 днів – із 26 травня 2014 року до 20 січня 2015 року – тримали його оборону від ворога. Донецький аеропорт, кіборги – ці слова назавжди закарбовані в історію Незалежної України і в душі кожного з нас. Саме у січневі дні, шість років тому завершилась героїчна і трагічна оборона летовища, яка стала символом незламності і нескореності українського духу.У виставковій залі Южноукраїнського міського історичного музею відкриласьвиставка-онлайн «Аеропорт... Пекельна смуга», присвячена 6-річниці оборони Донецького аеропорту та пам’яті останніх його захисників.

Виставка є історичною розповіддю про героїчну оборону Аеропорту та важливим кроком у формуванні нашої новітньої історії. До експозиції виставки увійшли фото, документи, особисті речі, військове спорядження, деякі з них були надані безпосередніми учасниками тих подій. Архівні світлини воїнів, що були передані до музею, увійдуть у фонд пам’яті як матеріалізована пам'ять про наше покоління, про гідне творення нашої держави, пам'ять про наших легендарних «кіборгів»і про те, що ми не можемо більше допустити подібних трагедій. Дана тематична виставка розповідає про долі захисників ДАПу, які брали участь у боях упродовж усіх 242 діб героїчної оборони. Серед них імена загиблих захисників, які будуть навіки закарбовані в сторінках історії нашої Батьківщини.

Олександр Завірюха

(15.12.1992 - 28.09.2014)

У 2009 році закінчив загальноосвітню школу села Кам’яна Балка Первомайського району. Навчався у Южноукраїнському професійному ліцеї, отримав професію «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування». Після ліцею, проходив військову службу за контрактом у 79-ій окремій аеромобільній бригаді Високомобільних десантних військ Збройних Сил України (військова частина А0224, місто Миколаїв). З весни 2014 року брав участь в антитерористичній операції на сході України. Загинув 28 вересня 2014 р. у м.Донецьку від прямого влучення в БТР під час заняття бойових позицій по виконанню визначених завдань по охороні аеропорту "Донецьк". 6 грудня 2014 року похований в селі Кам’яна Балка Первомайського району.15.05.2015р. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня, посмертно 13 жовтня 2015 року була відкрита меморіальна дошка на фасаді будівлі Южноукраїнського професійного ліцею, де навчався Олександр Завірюха;

Андрій Шакула

05.01.84 -02.2015)

Український військовий, служив у 79 –й окремій аеромобільній бригаді, наш земляк, який був призваний Южноукраїнсько-Арбузинським об'єднаним міським військовим комісаріатом. Загинув 2 лютого 2015 року від осколкового поранення при обороні Донецького аеропорту під час російсько-української війни. Указом Президента України № 282/2015 від 23 травня 2015 року, "за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі", нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно);

Юрій Боровик

(21.11.1979-03.12.2014)

Солдат Збройних сил України 93-ї окремої механізованої бригади), учасник російсько-української війни. У 2014 році був учасником у боях за Донецький міжнародний аеропорт. Помер 3 грудня 2014 р. від отриманих під час бойових дій травм.

Найкритичніші миттєвості боїв відображають фото Миколи Баланова, взяті з його особистого архіву для оформлення тематичної виставки. Микола Баланов - прапорщик Збройних сил України зведеного загону «Дика качка», підрозділу Збройних сил України, сформованого з добровольців Повітряних сил України під час війни на Донбасі. У серпні 2014 року направлений у Краматорськ для охорони оборони аеродрому. Брав участь у боях поблизу шахти Бутовка, де знаходився опорний пункт «Зеніт». У грудні з побратимами утримував північну частину Донецького аеропорту. За особисту мужність, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові, зразкове виконання військового обов'язку нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (3.11.2015), медаллю «За оборону Донецького аеропорту».

Також були надані світлини тих подій Віталієм Серватинським, українським військовим, мешканцем міста Южноукраїнська. У 2014 році був мобілізований на службу у 93-ю механізовану бригаду. У листопаді-грудні був захисником Донецького аеропорту. Бойову варту ніс у новому терміналі, в залі очікування на першому поверсі. У січні 2015 року після ротації був другий заїзд. Нагороджений медаллю «За оборону Донецького аеропорту».

20 січня 2015 року проросійські бойовики, не припиняючи штурмів, підірвали новий термінал Донецького аеропорту, остаточно перетворивши колись один з найбільших аеропортів країни на руїни.  Після того військовим керівництвом було прийнято рішення відвести українських бійців, і 22 січня останні вцілілі захисники залишили зруйнований термінал…Українські воїни, які боронили Донецький аеропорт, є символом надлюдських зусиль, героїзму та хоробрості українського воїнства.

 

 

 

Читайте також

Відбулося відкриття персональної виставки картин-барельєфів Олександра Осадчука «Відлуння Бугогарда»

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

У  виставковій залі Южноукраїнського міського історичного музею 10 березня відбулося відкриття...

До Дня Героїв Небесної Сотні

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

День Героїв Небесної Сотні — пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вша...

«Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану»: у музеї пройшла зустріч з ветеранами Афганістану

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

15 лютого в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав. 32 роки тому закі...

До Дня пам’яті Героїв Крут

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

29 січня Україна відзначає та вшановує пам’ять Героїв Крут, які боролися та загинули за вільну...

До Дня Соборності України

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

«…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної Ук...